Vitajte v informačnom systéme www.SLOVAKHOLIDAY.sk, ( Lokalita: DONOVALY - STARÉ HORY ) Nájdete informácie typu UBYTOVANIE  ( Hotely, Penzióny, Apartmány, Chaty ), KAM NA VÝLET, TIPY NA VÝLET najmä z  oblasti DONOVALOV a okolia. Veríme, že u nás nájdete vždy to, čo hľadáte.

 

 

DONOVALY

 


Horská obec Donovaly sa nachádza severne od Banskej Bystrice v nadmorskej výške 960 metrov medzi pohoriami Veľká Fatra a Starohorské vrchy. Obec tvoria vlastné Donovaly a 7 ďalších osád: Sliačany, Hanesy, Mišúty, Mistríky, Polianka, Bully a Močiar. Donovaly sú významné centrum letnej i zimnej turistiky s dvojicou lyžiarskych areálov (Záhradište a Nová hoľa), bežeckými traťami a množstvom značených chodníkov do okolitých pohorí. Od roku 1992 sa tu každoročne konajú preteky psích záprahov. História Donovál siaha do 17. storočia, kedy tu začali vznikať osady, zamerané na výrobu dreveného uhlia. Postupne na ich základe bola v 18. storočí založená obec Donovaly, o ktorej prvá písomná zmienka pochádza z roku 1702. Prvý hotel sa na jej území začal stavať v roku 1936, prvý obchod bol postavený dedinčanmi už v roku 1922 (Jednota). Za posledných 10 rokov sa tu rozmohla výstavba apartmánových domov a hotelov.
 

 

Pri potláčaní SNP na Donovaly a Staré Hory ustupovala povstalecká armáda, ktorá tu zanechala väčšinu svojej ťažkej výzbroje. Pre vhodné prírodné podmienky sa Donovaly stali jedným z centier tzv. partizánskej republiky (neďaleko sa nachádza Nemcami vypálená obec Kalište). V 50. rokoch 20. storočia bola rozšírená cesta zo Starých Hôr a Korytnice, na ktorú sa presunula doprava z už nevyhovujúcej cesty cez sedlo Veľký Šturec a Liptovské Revúce. V súčasnosti ňou prechádza tranzitná trasa európskej cesty 77 z Budapešti do Krakova.

 

Donovaly sa nachádzajú na rozhraní Veľkej Fatry a Starohorských vrchov. Najvyšší vrchol nad nimi je Zvolen (1 402 m n. m.), vedľa sa nachádza Nová hoľa (1 370 m n. m.), kam vedie aj kabínková lanovka. Na svahoch Novej hole sa nachádza niekoľko zjazdoviek a lyžiarskych vlekov a juhovýchodné svahy sú obľúbenou lokalitou nadšencov závesného lietania. Niekoľko lyžiarskych svahov, vlekov a lanovka sa nachádza v stredisku Záhradište na severných svahoch vrchu Baník (1 056 m n. m.).  Pre viac informácií kliknite sem...

 

CHALUPA ANDY - Špania Dolina

Kapacita: 9 osôb   Cena od:

-25%  18,7 €   
14 €
 

 
            © Slovak Holiday 2007 - 2018